Bitki Koruma Takip Sistemi

Bitki Koruma Takip Sistemi;

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan uygulama ile Bitki Koruma Ürünlerinin üretim , depolama ve dağıtım aşamalarının izlenmesi hedeflenmeye yönelik başlatılan projedir. Bu proje ile merdiven altı üretimin önüne geçilmesi planlanmaktadır. Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi , elektronik ürün kodu teknolojisinden faydalanarak zirai ilaçların tedarik ve dağıtım süreçlerindeki güncel konum bilgilerinin belirlenmesini sağlar.

2017 yılında başlatılan bu sisteme neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Gıda güvenliğinin sağlanması, bitki ve bitkisel ürünlerde kalıntı probleminin önlenmesi için bitki koruma ürünlerinin üretim aşamasından piyasaya arzına ve son kullanıcıya kadar geçen tüm süreçlerin izlenebilmesi gerekmektedir.

Bitki koruma ürünü satışının kontrol edilebilmesi ve böylece bitki koruma ürünlerinin tavsiye dışı kullanımının önlenmesi önem arz etmektedir.

Son zamanlarda bitki koruma ürünleri ile ilgili yaşanan problemler mevcuttur. Halihazırda kullanılması zorunlu olan mevcut barkod programları‘nın etkin olarak kullanılmaması ve ihtiyacı karşılamaması, bitki koruma ürünleri ile ilgili izlenebilirliğin bir sorun haline gelmesi gibi faktörler vardır. Bu sayede bakanlığımızca ‘Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı’ hazırlanmıştır

Sistemin aynı zamanda bir diğer sorun olan kaçakçılığı önlemesidir. “Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi ile ilaç kaçakçılığının önlenerek, orijinal ve güvenilir ilaç tedarik edilmesi sağlanacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ruhsatlandırılmıştır.

Satışına izin verilen orijinal bitki koruma ürünlerinin bayilik izin belgesi sahibi kişiler tarafından satılmasıdır Reçeteli kullanımı gereken bitki koruma ürünleri konusunda etkin bir denetim ile Gıda güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Program 2018 yılı başından itibaren ürünlerin sisteme kaydı ile uygulanmaya başlanmıştır. Belirlenen uygulama takvimine göre 1 Mart 2019 tarihine kadar bütün Bitki koruma ürünlerinin satış süreçlerinin sistem üzerinden yapılması planlanmıştır.

Bunada Göz Atabilirsiniz  QR Kod ile Servis Araçları Takibi
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir